Silikony v kosmetice – škodí našim vlasům?

Poslední dobou se mluví o složce vlasové kosmetiky, které bychom si v normálním případě ani nevšimli. Analyzuje komponenty kosmetiky téměř vždy kdy je to méžné. Ovšem někdy nám složení neřekne to, co chceme a o některých složkám slýcháváme jak chválu, tak i kritiku. Těmito složkami jsou silikony. Jsou tedy škodlivé? Měli bychom se jim vyhnout?

Bezbarvé a bez zápachu – silikony jsou velmi často obsaženy v populární vlasové kosmetice. Jsou v šamponech, kondicionérech a stylizačních produktech. Jsou z křemíku a jejich hlavním úkolem je vyhlazovat vlasy. Jsou nechvalně známé, ale mají jak své klady, tak i své zápory. Není proto od věci se o nich dozvědět více.

Jak silikony fungují? Všechny substance tohoto typu v kosmetice vytváří na vlasech ochranou vrstvu, díky které se uzavřou kutikuly, čímž se vyhladí naše vlasy a díky čemuž získají hebkost. Vlasy myté šampony se silikonem zjednodušují česání a posilují vlasy, čímž jim dodávají odolnost proti mechanickému poškození či poškození způsobenému horkým vzduchem. Silikony chrání i proti UV radiaci.

Proč se tedy silikony berou jako něco nebezpečného? I když se vám může zdát, že silikony dělají zázraky, nijak nezasahují do strukturu vlasů. Proto byste je neměli používat tak často. Krátkodobé výsledky , které se projevují hedvábně jemnými vlasy nestojí za zatěžování našich vlasů. Měli byste také vědět, že ochranný silikonový film má i své nedostatky – zabraňuje absorpci vyživujících ingrediencí.

Hlavním problémem silikonů je fakt, že většina z nich se nerozpustí ve vodě, díky čemuž je jejich odstranění velmi náročné. Nesmíte proto po použití silikonů použít silnější kosmetiku určenou pro jejich odstranění. Díky tomu zabráníte hromadění silikonu na vlasech a jejich následné zatěžování. Silikony nejsou doporučovány lidem s jemnými, slabými či křehkými vlasy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *