Nejčastější chyby při péči o pokožku

Všechny ženy – i ty, které se mu nevyhnou – vědí, že největším hříchem (v oblasti kosmetiky) ulehnutí do postele bez předchozího odlíčení. Jedná se o další z řady chyb, kterých se každodenně dopouštíme, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Proto jsme si pro vás připravili výčet zlozvyků, které je potřeba v boji za krásnou a bezchybnou pokožku změnit.

Neodličování se či odličování ve spěchu

To je chyba, které se dopouští mnoho žen, které po celém dni nemají čas či sílu projít si celou rutinou odlíčení a vyčištění pokožku. Naše lenost pak, hlavně v případě, že tak činíte pravidelně, negativně ovlivňuje stav a vzhled naší pokožky, které po čase ztratí svůj lesk. Proto, abychom se tomuto stavu vyhnuli a abychom zabránili ucpávání našich pórů je nutné trávit několik minut denně čištěním pokožky, hlavně před spaním. Toto je také důležité proto, protože vyčištěná pokožka absorbuje aktivní ingredience kosmetiky, kterou budete používat pro další péči o pleť.

Nevhodný odličovací prostředek

Pro odlíčení je nutné užívat kosmetiku, která je vyvinuta pro odlíčení make-upového základu, stínů a řasenky. V tomto ohledu jsou velice efektivní oleje, které jsou také vůči pokožce šetrnější, než čistící mléko. Nejlepší volbou jsou gely. V procesu odličování můžete svou pokožku namasírovat, čímž budete stimulovat mikrocirkulaci. Poté si obličej umyjte gelem, či pěnou, která se hodí k typu vaší pokožky.

Kosmetika, která se nehodí k typu vaší pokožky

K potřebám vaší pokožky by se neměl hodit pouze váš odličovací prostředek. Toto kritérium je nutné aplikovat na všechny produkty, které používáte k péči o vaši pokožku. Pokud chcete dodat vaší pokožce vhodnou hydrataci a ochranu společně s dostatečným očištěním, pak je potřeba vybrat kosmetiku, která se přímo hodí k vaší pokožce. Pro nalezení vhodné kosmetiky pro suchou, mastnou a kombinovanou pokožku, stejně tak jako citlivou, dehydratovanou a akné postiženou pokožku, či pokožku s popraskanými kapilárami je nutné dávat pozor na její složení. Citlivou pokožku je například nutné čistit micelární vodou, jelikož micely čistí pokožku tak, aby přitom nepoškodily její přírodní ochrannou vrstvu. Citlivá pokožka se nejlépe hydratuje pantenolovými balzámy, které pomáhají zklidnit podráždění a urychlují obnovu epidermis a se silikonem, který ochrání přírodní hydro-lipidovou barieru. Pro péči o pokožku s popraskanými kapilárami se zase vyplatí sáhnout po kosmetice se zinkem (protizánětlivý účinek), vilínem (obnovuje a zlepšuje krevní oběh v oblasti pokožky), mořskou řasou (posilující a vyhlazující vlastnosti). Pokud budete takovou kosmetiku aplikovat rutinně (snížíte tak i náchylnost cév k prasknutí) budete rozhodně s výsledky vašeho snažení spokojeni. V případě, že máte trápení s akné, vyzkoušejte krémy s antibakteriálními ingrediencemi.

Neužívání tónující kosmetiky

Tento krok nesmíte vynechat, jelikož tónující kosmetika odstraňuje nedokonalosti a osvěžuje pokožku dodáním vhodného pH.

Nevhodná sekvence nanášení kosmetiky

Kosmetiku byste si měli aplikovat podle jasného vzorce: nejdříve tu lehčí a až poté tu těžší. Na začátek se hodí aplikovat produkty na bázi vody, poté ty s oleji, poté séra a nakonec krémy. Efektivita produktů není určena pouze jejich složením ale také pořadím, ve kterém jsou produkty aplikovány.

Aplikace krémů s UV filtrem pouze během léta

I při sychravých dnech je kůže vystavena UV záření a to ať už jste doma, či venku. Doma se UV záření nevyhnete díky fluorescenčním žárovkám, které mají vliv na stav naší pokožky. Díky pravidelnému užívání preparátů s UV filtry bude pokožka stárnout pomaluji a nebude se na ní vyskytovat tolik pigmentových skvrn.

Mačkání pupínků

Většina lidí si pupínky mačká, i když ví, že je to pro pokožku nezdravé. Tento zlozvyk může vést k poškození pokožky a permanentními zjizvení. Kromě toho může mačkání pupínků vyvolat zánět, kdy pokožka vlivem bakteriální infekce zrudne.

Omezená aplikace peelingu

Pokud je vaše pokožka citlivá, náchylná na podráždění či plná popraskaných kapilár, neměli byste ani přesto přestat s aplikací peelingu. Každá pokožka, ať už je její typ jakýkoliv, by si měla čas od času dopřát peeling – tajemství tkví ve výběru vhodné kosmetiky. Můžete si vybrat mezi mechanickým, enzymatickým a peel-off peelingem.

Omezená aplikace očního krému

Pokožka pod našima očima je nesmírně jemná a proto také nejrychleji stárne. Proto je potřeba věnovat jí speciální pozornost. Správně vybraný a pravidelně aplikovaný oční krém bude mít za výsledek svěží a mladě vypadající pokožku. Oční krémy by měly obsahovat hyaluronovou kyselinu (hydratace), retinol (stimuluje obnovu pokožky) a koenzym Q10 (dodává pokožce pevnost). Oční kosmetika, obohacena o proteiny, ceramidy a sójové extrakty má také blahodárný účinek na pokožku kolem očí. Faktem je, že by se pokožka neměla podporovat pouze krémy, ale také gely či emulzemi, které obsahují vitamin C, E a extrakt z aloe.

Užívání přílišného množství kosmetiky

Podle dermatologů by se měla péče o pokožku skládat ze tří kroků: čištění, tónování a hydratace. Namísto testování milionu nových produktů se tak vyplatí vyzkoušet kvalitní (jeden) čistící gel, (jeden) toner a (jeden) hydratační krém. Pamatujte, že všechna tato kosmetika je určena pro péči o váš typ pokožky. Toner lze vyměnit za micelární čistící kosmetiku.

Kromě toho se vyplatí užití obličejových masek, ale to pouze občasně – ne každodenně. Stejné pravidlo platí i pro peeling.

Užívání kosmetických produktů, které toho dokážou “až příliš”

Jakmile vás bude nějaký produkt lákat v lékárně svým vyčerpávajícím výčtem účinků, pamatujte, že léky na všechno, nejsou nikdy lékem na nic. Není možné mít jeden kosmetický produkt, který je lékem na všechno. Problém s akné, hydrataci pokožky a vrásky nevyřeší samotný produkt, nepropadněte falešným nadějím. Ve výsledku vás tento “účinný” produkt může leda tak poškodit, jelikož vám může podráždit pokožku.

Make-up v tělocvičně

I když se ženy často cítí nekomfortně, když se ocitnou ve veřejném prostoru bez make-upu, rozhodně se na tento stav vyplatí si zvyknout. I minerální kosmetika, která neucpává póry se v kombinaci s potem stává tmelem, který je dokáže uzavřít dosti efektivně a může tak způsobit akné. Z tohoto důvodu vždy pamatujte, že je nejlepší mít v kabelce, či v tašce ubrousky na setření make-upu před tréninkem. Pokud opravdu musíte mít během cvičení na obličeji make-up, sáhněte po voděodolné řasence.

Nezdravý životní styl

Ani ta nejlepší kosmetika vám nebude garantovat krásnou, bezchybnou a mladistvě vypadající pokožku, pokud nebudete jíst zdravě a držet se zdravého životního stylu. Vyplatí se vyhnout se stresu a stimulantům, dostatečně sportovat, hlavně ve venkovních prostorech a spát osm hodin denně. Konzumace alespoň 2 litrů vody denně také není od věci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *