Kosmetická hlína – typy, účinky a užití

Stále častěji v oblasti péče o pokožku a o vlasy používáme přírodní ingredience. Kosmetická hlína je mezi nimi jednou z nejpoužívanějších a to hlavně proto, protože nabízí širokou nabídku možných účinků v oblasti péče o tělo. Skvělé je hlavně to, že ji můžeme smíchat s dalšími kosmetickými produkty, které ještě zintenzivní její účinek. Jaké jsou typy hlín a jaké výhody nám nabízejí?

Co je to kosmetická hlína?

Kosmetická hlína, či Kaolinit je minerální půda, která obsahuje makro a mikroživiny (křemík, vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor, zinek, selen a měď). Ta nejkvalitnější hlína je tvořena z 95% aktivními ingrediencemi. Pokud si ji zakoupíte, je nutné si nejprve zkontrolovat, zdali je zcela bez aromatických látek ,prezervativů a negativních složek, které by mohly nějakým způsobem ovlivnit její efektivitu. Barva hlíny je důležitá, jelikož právě barva odlišuje její účinek na pokožku.

Kosmetická hlína – účinky a typy

  1. Zelená hlína vděčí za svojí barvu dvojmocnému železu. Získává se ze specifické oblasti ve Francii. Nejlépe účinkuje na mastné, kombinované, akné postižené pokožce, která může trpět ekzémem či lupénkou. Zelená hlína má dezinfekční, vyhlazující, odmašťující a čistící vlastnosti. Nehodí se citlivé, suché či jemné pokožce, ale funguje i u zralé pokožce, kde může redukovat viditelnost vrásek.
  2. Červená hlína má podobné vlastnosti jako zelená hlína, ale účinkuje jemněji. Absorbuje maz a nečistoty, posiluje stěnu cév a pomáhá proti akné a zarudnutí pokožky. Hodí se hlavně osobám s mastnou, citlivou a viditelnými kapilárami protkanou pokožkou. Díky hlíně bude pokožka svěží a hebká.
  3. Žlutá hlína se liší od té červené objeme oxidu železnatého. Je ho zde daleko více. Hlína se používá na mastné, kombinované, akné postižené a zralé pokožce.
  4. Bílá hlína, také známá jako kaolinská hlína. Má vyživující a obnovující vlastnosti, takže se hodí suché, jemné a citlivé pokožce. Pomáhá urychlovat hojení ran a vyrovnává tón pokožky. Existuje i bílá jordánská hlína (hodí se do obkladů proti celulitidě) a anapská hlína, která stimuluje produkci kolagenu a funguje jako jemný peeling, kdy také redukuje vrásky.
  5. Růžová hlína je kombinací červené a bílé hlíny v poměru 1:2 Doporučuje se lidem s citlivou, jemnou a na alergie náchylnou pokožkou. Pomáhá osvěžovat unavenou pokožku, čistí póry a snižuje jejich viditelnost.
  6. Modrá bentonitová hlína se hodí k mastné pokožce se sklonem k akné a také k pokožce s dermatitidou, ekzémem, či lupénkou. Má absorpční, vyhlazující a celulitidu redukující schopnosti. Kromě toho zesvětluje pokožku, dodává jí kyslík a zpevňuje ji.
  7. Ghassulová hlína je jinými slovy červená marocká hlína. Je hnědočervená a má nesmírnou schopnost absorbovat – doporučuje se tedy mastné pokožce se sklonem k akné. Hlína reguluje účinek mazových žláz a dodává pokožce matný účinek a osvěžení pokožky. Zajímavé je, že také zabraňuje vypadávání vlasů.
  8. Hlína Fullers Earth je bohatá na minerály a má silné odmašťující účinky. Skvěle se hodí lidem s mastnou pokožkou náchylnou na akné. Kromě toho hlína zesvětluje a rozjasňuje pokožku, takže snižuje viditelnost pigmentových skvrn a vyrovnává tón pokožky.
  9. Kanadská ledovcová hlína funguje šetrně, takže ji mohou využívat lidé s nejrůznějšími typy pokožky. Tento produkt hydratuje pokožku, dodává jí mikroživiny, zlepšuje průtok krve a vyhlazuje tón pokožky.
  10. Černá hlína se získává z Mrtvého moře. Funguje podobně jako zelená hlína čištěním a odblokováním kožních pórů. Proto se tak hodí k mastné pokožce náchylné na akné, která je plná nečistot a produkuje přespříliš mazu hlavně T zóně.
  11. Fialová hlína a červená hlína mají podobný účinek. Díky své barvě se hodí fialová spíše k terapii barvami. Jak funguje? Vyhlazuje, změkčuje a rozjasňuje pokožku. Produkt je určen pro suchou a normální pokožku.

Kosmetická hlína – jak ji užívat?

Smíchejte kosmetickou hlínu s vodou, hydrosolem, či jinými podobnými preparáty. Poté ji aplikujte jakožto masku na váš obličej, krk a oblast výstřihu. Poté aplikujte pastu na všechny nedokonalosti. Nenechte masku na vaší tváři zaschnout. Zajímavost – hlína je také skvělým šamponem a skvělou pastou na zuby. Vymyjte ji před uschnutím vlažnou vodou.

Domácí maska z kosmetické hlíny

Pro vytvoření domácí masky z kosmetické hlíny budete potřebovat: hlínu ve formě pudru, termální vodu či hydrosol, mísu a plastovou či dřevěnou pomůcku k míchání. Můžete také využít med, jogurt či esenciální olej- tyto ingredience zajistí, že bude produkt lépe fungovat. Smíchejte hlínu s vybranou tekutinou v poměru 1:1 a naneste si ji na tvář. Nechte působit 10 minut. Poté ji vymyjte a použijte tónující kosmetiku či hydratační krém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *