Analýza složení. Čemu se při výběru vlasové kosmetiky vyhnout?
Péče o vlasy je obtížná, jelikož mnoho kosmetických produktů obsahuje ingredience, které nám na první pohled nemusejí připadnout podezřelé. Fakt, že se legálně prodávají i přes to, že po nějaké době mohou naše vlasy poškodit, tomu také nijak nepomáhá. Čtení složení kosmetických produktů by se tak mělo stát vaším denním chlebem. Na co bychom si měli dát pozor a od čeho bychom měli upustit?
SLS/SLES
Pod těmito dvěma podivnými zkratkami nalezneme dva silné čistící prostředky – Laurylsulfát sodný a sodný ether sulfát. Bohužel je v dnešní době velmi obtížné nalézt šampony či kondicionéry, které by tyto dvě složky neobsahovali a důvod pro to je velmi jednoduchý – tyto dě substance jsou silně pěnivé. Škodlivé vlastnosti SLS a SLES jsou založeny hlavně na sušení vlasů, podporování vzniku lupů a způsobení vzniku alergií. Poškození těchto složek může vést k oslabení vlasů, jejich křehkosti, vypadávání, a také k problémům se sekrecí mazu a nižší hladinu hormonu estrogen. Také se tvrdí, že tyto substance způsobují rakovinu, ale tato informace ještě nebyla zcela ověřena.
Minerální olej, petrolej, parafín
Tři složky vypsané výše se řadí mezi často používané ingredience, nacházející se ve vlasové kosmetice. Jedná se o produktu získané v průběhu procesu destilace ropy a používají se ke zvětšení objemu kosmetiky. Hlavní charakteristikou těchto složek je ucpávání porů a absorpce prachu a bakterií. Toto může vést k iregularitě odstraňování toxinů z kůže. Může to také zapříčinit tvorbu pupínků a černých teček. Dále tyto složky zrychlují proces stárnutí kůže.
EDTA
Dalším produktem je Ethynelo-diamin-tetraacetát, stabilizátor kosmetiky. Objevuje se v šamponeh a může mít karcinogenní účinky. Užití vede k podráždění kůže, očí a spojovací.
PEG/PPG
Další dvě záhadné složky na ethylenoxidu – polyethylenglykol a polyethylenoxid. Jedná se o jedovaté složky, které mohou působit rakovinotvorně a které poškozují buněčnou strukturu, i když se objevují v mnohé kosmetice. p>
DEA/MEA/TEA
Poslední tři složky jsou pěnivými složkami mnohých kosmetických produktů – Diethanolamin, triethanolamin a monoethanolamin. Objevují se v šamponech v obsahu 1-5%. Tyto složky jsou ale odpovědné za většinu způsobených podráždění. Mají taképotencionální rakovinotvorné účinky, jsou toxické vůči imunitnímu systému a způsobujá alergie.
Napsat komentář