Jak funguje mytí obličeje za pomoci OCM?
Olejová čistící metoda (OCM) je metoda čištění pokožky obličeje oleji, které fungují na principu rozpuštění oleje v oleji. Oleje odstraňují nečistoty a zbavují pokožku make-upu. Zároveň ale, v kontrastu s obličejovými gely – neovlivňují přírodní hydro-lipidovou barieru epidermis. Proč se tedy vyplatí OCM užívat a jaké jsou účinky této metody? Jaké oleje si vybrat a v jakých dávkách? Jak OCM provádět krok za krokem?
Proč se vyplatí OCM vyzkoušet?
Tradiční kosmetika určena pro čištění obličeje, hlavně čistící gely, obsahují detergenty, alkoholy a kyseliny. Tyto složky mají za cíl odstranit z pokožky všechny nečistoty, včetně mazu. Tím, že vaši pokožku ale zbaví všeho mazu, poškozují ochrannou barieru pokožky. Ve výsledku je tak pokožka podrážděná, vysušená a dehydratovaná. Jakožto obranný mechanismus pak pokožka produkuje více mazu, což má ale za výsledek zhoršení stavu a spoustu černých teček. Čím silnější preparát, tím horší finální účinek
Účinky OCM
OCM můžeme užívat ať už máme jakýkoliv typ pokožky. Metoda nám dodává účinky ve formě:
- hebké, čisté, hydratované a uklidněné pokožky s vyrovnanou barvou
- hydro-lipidové rovnováhy, menšího množství černých teček, čistých pórů a omezené sekrece mazu,
- posílených řas a nehtů.
Ne všechny účinky aplikace OCM budou viditelné okamžitě – i když bude pokožka vyčištěna ihned po aplikaci, je nutné vyčkat na perfektní hebkost a snížený počet černých teček klidně i 3 týdny. Je možné, že směs olejů, se kterými začnete OCM provádět, bude po chvíli potřebovat upravit tak, aby se hodila k individuálním potřebám vaší pokožky.
OCM – proporce olejů
Základem OCM je směs olejů, která se skládá z ricinového oleje a vybraného základního oleje. Proporce olej by se měla rovnat potřebám typu pokožky:
- suchá pokožka: 10% ricinový olej a 90% základní olej,
- normální pokožka: 20% ricinový olej a 80% základní olej,
- mastná pokožka: 30% ricinový olej a 70% základní olej.
Po nějakém čase v reakci na potřeby vaší pokožky můžete poměr olejů měnit, či můžete do směsi přidat esenciální oleje a smíchat několik olejů do hromady pro vytvoření nového základního oleje. Mixování základního oleje byste ale neměli přehánět, jelikož čím více olejů ve směsi bude, tím vyšší je riziko, že bude směs dráždit pokožku. Z tohoto důvodu je nutné použít maximálně tři základní oleje, bez připočtení ricinového oleje. Ricinový olej může v některých případech dráždit oči, takže si při jeho aplikaci dávejte pozor, stejně tak jako při jeho odličování.
OCM – jaký olej si vybrat?
Vyplatí se sáhnout po přírodní, za studena lisovaném, nezpracovaném oleji. Výběr základního oleje by se měl odvíjet od typu pokožky. Těmi nejlepšími jsou mandlový olej, meruňkový olej, pšeničný olej boragový olej, avokádový olej, růžový olej, makadamový olej, arganový olej a olivový olej. Proto, abychom se postarali o kombinovanou pokožku se vyplatí sáhnout po jojobovém a hroznovém oleji. Pro péči o mastnou pokožku je zase skvělý kmínový, šafránový, dýňový, meruňkový, lněný a jahodový olej, stejně tak jako olej z vlašských ořechů. Pro péči o pokožku s akné vyzkoušejte – šafránový olej, tamanu (několik kapek), slunečnicový olej, sezamový olej a lněný olej. Pro péči o normální pokožku se vyplatí sáhnout po oleji z pomerančových semen, mandlí, avokáda, ořechů, meruněk a růže. Můžete také vyzkoušet předpřipravené směsi olejů v případě, že neobsahují parafin.
OCM krok za krokem
Před vyčištěním pokožku za pomocí olejů si přineste malé ručníky, či hadříky z mikrovláken či hedvábí. Je velice důležité, aby dokázaly absorbovat vodu a aby se udržely čisté. Ručník byste měli umýt a osušit po každém použití.
Nalijte si dostatek OCM směsi na ruce. Navlhčete si obličej a jemně směs olejů aplikujte na pokožku. Masírujte pokožku kruhovými pohyby a soustřeďte se na hlavní postižené oblasti. Navlhčete hadřík či ručník v teplé vodě, přiložte jej na obličej a počkejte, dokud se nezchladí. Znovu ručník propláchněte a opakujte 2-3x. Poté si olej setřete z pokožky a vymyjte ručník ve studené vodě. Když si vyčistíte pokožku oleji, můžete ji také promýt speciálními mýdly, jako např. mýdlem z Aleppa. Na konci pokožku vyčistěte tónovací kosmetikou a aplikujte na ni jemný krém či sérum.
Napsat komentář